Nowoczesna remiza i przychodnia zdrowia w Iwoniczu (ZDJĘCIA)

10-11-2017

GMINA IWONICZ. Dobiegł końca pierwszy etap dużej inwestycji w gminie Iwonicz-Zdrój. Dużej i niezwykle ważnej dla lokalnej społeczności. W Iwoniczu, w sąsiedztwie szkoły podstawowej i gimnazjum powstaje nowoczesny obiekt, w którym zlokalizowana zostanie remiza OSP oraz przychodnia zdrowia.

– Obecna remiza jest w katastrofalnym stanie, a lekarze przyjmują w pomieszczeniach Domu Ludowego. Realizacja tego zadania to stworzenie normalnych warunków funkcjonowania tych dwóch jednostek – mówi Witold Kocaj, burmistrz gminy.

Witold Kocaj, burmistrz gminy Iwonicz-Zdrój

Witold Kocaj, burmistrz gminy Iwonicz-Zdrój

Budowę nowego obiektu remizy Ochotniczej Straży Pożarnej oraz przychodni zdrowia zaplanowano na dwa etapy. Aktualnie trwa odbiór pierwszej części inwestycji, którą zrealizowano w 2017 roku. Zakres obejmował stan surowy zamknięty, z dociepleniem. Koszt tej części zadania to 1,355 mln zł. Wykonawcą była firma RAF-MAR z Lutczy. Środki zabezpieczyła gmina Iwonicz-Zdrój.

– Obecna remiza jest w katastrofalnym stanie, a lekarze przyjmują w pomieszczeniach Domu Ludowego. Realizacja tego zadania to stworzenie normalnych warunków funkcjonowania tych dwóch jakże ważnych jednostek – mówi Witold Kocaj, burmistrz gminy Iwonicz-Zdrój i dodaje:

Decyzję podjęliśmy również ze względów ekonomicznych. Modernizacja starej remizy i remont pomieszczeń lekarskich wraz z dobudowaniem windy to wydatek rzędu 2 mln zł. Nowy obiekt pochłonie 3 mln zł, ale jakość będzie nieporównywalna. Chcemy zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo naszych mieszkańców.

W 2018 roku budynek zostanie wykończony i doposażony
Powstaną parkingi. Zakończenie prac zaplanowano na IV kwartał. Przetarg na realizację drugiej części projektu zostanie ogłoszony w styczniu. Na to zadanie w budżecie gminy wstępnie przewidziano kwotę 1,816 mln zł. Cała inwestycja kosztowałaby wtedy 3,171 mln zł. Na ostateczne podsumowanie trzeba jeszcze poczekać, ponieważ przetarg może w mniejszym lub większym stopniu zmienić założenia finansowe.

Już za rok, strażacy-ochotnicy przeniosą się do nowoczesnego obiektu. Jak opisuje gospodarz gminy, aktualnie nie mogą oni liczyć na komfort pracy.

– OSP Iwonicz dysponuje nowymi, świetnymi wozami, które potrzebują funkcjonalnych garaży. W starej remizie, odległość od lusterka do ściany to zaledwie kilka centymetrów, więc można śmiało powiedzieć, że sztukę parkowania, nasi strażacy opanowali do perfekcji – zaznacza Witold Kocaj.

Po wielkiej przeprowadzce, gmina postara się o pozwolenie na wyburzenie starszego z obiektów. Na jego miejscu pojawi się infrastruktura służąca mieszkańcom do aktywnego spędzania wolnego czasu i zabawy.

– Teren ten chcielibyśmy zagospodarować na plac rekreacyjno-zabawowy. Powstanie plenerowa siłownia, altanka i plac zabaw. Zaprojektujemy szlak komunikacyjny, dzięki któremu będzie można w łatwy sposób przedostać się do pobliskiego Domu Ludowego i szkół – mówi Jacek Rygiel, zastępca burmistrza Iwonicza-Zdroju.

W nowej przychodni powstaną gabinety lekarskie, zabiegówka, sterylizatornia, rejestracja, pomieszczenie dla pacjentów i hol. Zagospodarowano miejsce parkingowe dla karetki. Przyjmował będzie pediatra, lekarz rodzinny i stomatolog.

W 2018 roku, równolegle prowadzona będzie modernizacja znajdującego się po sąsiedzku Domu Ludowego. Gospodarzom Iwonicza udało się wygospodarować środki na realizację również tego zadania z budżetu gminy.

Dofinansowane zostanie natomiast wykończenie i doposażenie sali konferencyjnej zlokalizowanej nad remizą. Będzie ona mogła pomieścić nawet 100 osób. Dotację w wysokości 170 tys. zł pozyskano z unijnego programu “Kraina Nafty”. Ogólnie, na realizację tego celu potrzebne jest 250 tys. zł. Różnicę pokryje kasa gminy.

Chcemy mieć profesjonalnych strażaków, którzy będą funkcjonować w profesjonalnych warunkach. Oni są naszą obroną terytorialną. To oni niosą pomoc naszym mieszkańcom. Z kolei przychodnia – aktualnie, praktycznie nie funkcjonuje. Nie spełnia podstawowych wymagań. Nie ma rzeczy ważniejszej niż ochrona zdrowia, dlatego naszym celem jest poprawienie jakości pomieszczeń, budynku, w którym przyjmowani są pacjenci, zniwelowanie barier infrastrukturalnych – deklaruje Witold Kocaj.

 

Tomasz Sokołowski www.tvKrosno.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
IWONICZ-ZDRÓJ: Nowe drogi, rondo i wiaty przystankowe. Zakończono inwestycję za ponad 5 mln zł (VIDEO Z LOTU PTAKA)Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • twój komentarz zostanie wyróżniony
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki)
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.