#Elżbieta Łukacijewska


Wybory w dobie epidemii. KOMENTARZE posłów i europosłów

SANOK / PODKARPACIE. Do 10 maja pozostało niespełna 40 dni. Czy wybory prezydenckie odbędą się w tym terminie? W jakiej formie? Na ten moment trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień. O opinię pytamy posłów i europosłów z Podkarpacia. Zapraszamy do lektury.

Przeczytaj całość »

Pakiet Mobilności: piłka nadal jest w grze

Podczas dzisiejszego posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego w Strasburgu posłowie głosowali nad częścią socjalną i rynkową Pakietu Mobilności, który po raz kolejny wpisany został do porządku obrad w efekcie odrzucenia mandatu dla Komisji Transportu przez cały Parlament podczas czerwcowego plenum.

Elżbieta Łukacijewska, bezpośrednio zaangażowana w prace nad całością Pakietu Mobilności i sprawozdawca cień z ramienia Grupy EPL w dossier dotyczącym dostępu do rynku i zawodu przewoźnika, tuż po zakończonym głosowaniu powiedziała:

Wynik dzisiejszego głosowania potwierdza, że dzięki dobrze wykonanej pracy, skutecznym negocjacjom i cierpliwym przekonywaniu innych do swoich racji, można osiągnąć korzystny rezultat. Na to właśnie nastawione były moje działania, zarówno podczas prac w Komisji Transportu, jak również i przed mającymi miejsce głosowaniami plenarnymi.

Udało się odrzucić niekorzystne dla sektora transportu poprawki Komisji Zatrudnienia, utrzymać większość propozycji Komisji Transportu. Niestety nie udało się przegłosować mandatu a do pełnego wyłączenia przewozów międzynarodowych spod reżimu delegowania zabrakło dosłownie jednego głosu! W chwili obecnej prace wracają do Komisji Transportu, piłka dalej jest w grze i będę dalej szukać porozumienia, które będzie w stanie poprzeć większość parlamentarna – dodała.

W trakcie przygotowań do dzisiejszego głosowania udało się mi stworzyć koalicję i zebrać poparcie państw nie tylko z Europy Wschodniej, lecz również z Irlandii, Hiszpanii i Portugalii, których stanowisko w sprawie Pakietu Mobilności było zbieżne ze stanowiskiem Polski. Udało się to osiągnąć pomimo braku aktywności polskiego rządu, a to jest sukces! – podkreśliła europoseł Elżbieta Łukacijewska.

Przeczytaj całość »

ELŻBIETA ŁUKACIJEWSKA: W dzisiejszym głosowaniu populizm niestety wygrał ze zdrowym rozsądkiem

Podczas głosowania Parlamentu Europejskiego w Strasburgu (14 bm.) posłowie podważyli mandat do negocjacji instytucjonalnych w sprawie trzech raportów wchodzących w skład tzw. Pakietu Mobilności, tj.: sprawozdań dotyczących czasu pracy i odpoczynku kierowców, zasad delegowania w transporcie oraz przeprowadzania operacji kabotażowych.

Przeczytaj całość »

Prezent na osiemnastkę od europosłów – DiscoverEU

Od 12 czerwca osiemnastolatkowie, obywatele UE mogą starać się o uzyskanie jednego z 15 tys. biletów Interrail, dzięki którym będą mogli udać się w podróż pociągiem po całej Unii Europejskiej. Wystarczy wejść na stronę www.youdiscover.eu i wypełnić aplikację online.

Przeczytaj całość »